INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Suchorowski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2007-2008 w XLV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Suchorowski Stanisław (1902–1944), nauczyciel, zbieracz pieśni ludowych, kompozytor, działacz społeczny.

Ur. 14 IX w miejscowości Hranki-Kuty (Brzozdowce) w pow. Bóbrka (woj. lwowskie); był najmłodszym synem Jana, mistrza murarskiego, i Katarzyny z Freidenbergów.

S. od najmłodszych lat grał na flecie i organkach, a grą na harmonii zarabiał na własne wykształcenie. Ukończył seminarium nauczycielskie we Lwowie, a następnie w r. 1922 zamieszkał we wsi Ociesęki (pow. kielecki), gdzie przez pięć lat pracował jako kierownik i jedyny nauczyciel szkoły powszechnej; prowadził tam popularny wśród uczniów i mieszkańców szkolny chór i zespół instrumentalny. Ukończył w klasie śpiewu i gimnastyki Wyższy Kurs Nauczycielski w Poznaniu. Intensywnie uczył się wówczas gwary ludowej Kielecczyzny, zbierał pieśni i legendy, opracowywał regionalne obrzędy i zwyczaje. W r. 1927 zamieszkał w Suchedniowie (pow. skarżyski), gdzie rozpoczął pracę w tamtejszej szkole powszechnej; wyjeżdżając często na rowerze do okolicznych miejscowości m.in. do Bodzentyna, Świętej Katarzyny, Psar i Ciekot, odszukiwał lokalne pieśni, zwyczaje, obrzędy. Utworzył czterogłosowy chór męski «Sarmacja», prowadził kwartet smyczkowy, organizował imprezy społeczno-kulturalne w zakresie szkoleń dla nauczycieli. W r. 1930 przeniósł się z rodziną do Kielc i podjął tam pracę nauczyciela szkoły powszechnej. W r. 1931 założył chór mieszany w zakładzie produkcyjnym «Społem». W dalszym ciągu zbierał i zapisywał obrzędy oraz pieśni regionu świętokrzyskiego. Zebrane materiały wykorzystał w poradniku pt. Rozwojowy chór mieszany jedno, dwu, trzy i czterogłosowy (Kielce 1933) dla nauczycieli kursów dokształcających, zespołów wiejskich i zespołów robotniczych oraz towarzystw śpiewaczych.

S. organizował w Kielcach krótkie szkolenia uzupełniające dla pedagogów w zakresie dyrygowania chórami, orkiestrami szkolnymi i pozaszkolnymi. Był też współtwórcą i prezesem działającej od r. 1934 sekcji śpiewaczej ZNP. Z inicjatywy S-ego organizowano liczne imprezy artystyczne: Święto Pieśni, Święto Łysogór, Wiosna w Górach Świętokrzyskich, podczas których miejscowe zespoły prezentowały swoje osiągnięcia wokalno-instrumentalne. Z myślą o lokalnej społeczności rozpoczął S. tworzenie pisanych gwarą widowisk obrzędowych dla użytku zespołów teatralnych i świetlicowych oraz szkół średnich. W Dożynkach świętokrzyskich (Kielce 1938) opisał uroczystości towarzyszące zakończeniu zbierania plonów. Gaik świętokrzyski (Kielce 1938) poświęcił pogańskiemu obrządkowi ku czci słowiańskiego bóstwa gościnności, Radogosta, jako zapowiedzi zbliżającej się wiosny i lata. Najważniejsze w tym dorobku było Wesele świętokrzyskie (Kielce 1938, reprint Kielce 1982), wystawiane w bogatej inscenizacji od r. 1936 w Kielcach, w r.n. włączone do Święta Łysogór, w którym autor oddał przebieg i atmosferę uroczystości weselnej. Od r. 1936 regularnie zamieszczał artykuły w poświęconym życiu kulturalnemu Kielc i regionu świętokrzyskiego dwutygodniku literacko-naukowym „Radostowa”, w którym działali m.in. historyk Jan Pazdur, geograf i przyrodnik Edmund Massalski oraz poeta ludowy Jan Gajzler. W r. 1937 wszedł do zespołu redakcyjnego tego czasopisma. Dostrzegając w regionie upadek kultury ludowej, ogłosił odezwę Najwyższy czas ratować taniec i strój świętokrzyski od zupełnej zagłady („Radostowa” 1936 nr 3) i przyłączył się w r. 1937 do akcji ocalania zabytków lokalnej gwary. Zebrane przez siebie materiały wydał w ogłoszonych częściowo własnym kosztem zbiorkach Świętokrzyskie (Kat. 1936) i Pieśni ludowe świętokrzyskie w układzie na chór mieszany (Kr. 1937). W „Radostowej” ogłaszał także artykuły dotyczące historii (Zbóje świętokrzyscy, 1937 nr 2), kultury (Uzdolnienia zdobniczo-malarskie u ludu w Świętokrzyskiem, 1938 nr 1) i turystyki (O nowy szlak turystyczny w Świętokrzyskiem, 1938 nr 5–6). Był również autorem podręcznika Szkoła-samouczek na harmonijkę ustną (Kielce 1938) oraz Śpiewnika dla klasy pierwszej szkoły powszechnej (Kielce 1939). Komponował utwory oparte na materiale ludowym: marsze na orkiestrę dętą z przyśpiewkami Pod Łysicą i Kumoter kumosi, oberek na orkiestrę z przyśpiewkami Siubienicka oraz fantazję na orkiestrę Opowieści puszczy świętokrzyskiej. Wszystkie one, podobnie jak drugi zeszyt zbioru pieśni na trzy głosy równe Świętokrzyskie, pozostały w rękopisach; losy spuścizny nie są znane.

W r. 1939 złożył S. egzamin na ostatni rok nauki na Wydz. Teorii i Kompozycji w Państw. Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. T.r. z dużym chórem szkolnym wziął udział w zjeździe chórów szkół powszechnych podczas Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie. Podczas okupacji niemieckiej przeniósł się z Kielc do rodzinnej miejscowości żony, wsi Chronów w pow. bocheńskim. Prowadził tam z żoną tajne nauczanie. Zmarł 15 IX 1944 w Chronowie na chorobę nowotworową, został pochowany na tamtejszym cmentarzu.

W małżeństwie, zawartym 18 VIII 1928 w Chronowie ze Stanisławą Józefą z Węglarskich (1906–1993), córką Władysława i Katarzyny ze Stokłosów, nauczycielką szkół powszechnych w Widełkach koło Cisowa, Suchedniowie i Kielcach, miał S. trzy córki: Danutę (ur. 1930), 1.v. Bojadżijew, 2.v. Śliwińską, skrzypaczkę Filharmonii Krakowskiej, Krystynę (ur. 1932), zamężną Pieniążek, skrzypaczkę Filharmonii Krakowskiej, nauczycielkę muzyki, i Halinę (ur. 1944, już po śmierci S-ego), zamężną Marczyk, instruktorkę gimnastyki.

 

Olszewicz, Lista strat kultury pol., s. 266; Słownik biograficzny nauczycieli w Małopolsce, Kr. 1995 s. 43 (dot. również żony, Józefy); – Putowska D., Stanisław Suchorowski – popularyzator ludowej twórczości artystycznej regionu świętokrzyskiego, „Roczn. Świętokrzyski” T. 26: 2001 s. 185–91; – Swatoń J., Pieśniarz świętokrzyski, w: Pamiętnik kielecki, Kielce 1947 s. 227–8; tenże, Wspomnienie o zasłużonych pieśniarzach, „Wych. Muzycz. w Szkole” 1971 nr 3 s. 158–60; – B. Narod.: Kartoteka bibliogr. pol. 1901–39; – Informacje córki, Danuty Suchorowskiej-Śliwińskiej z Kr.

Michał Mesjasz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.